Rozhovor: Zinapunx 10 let v Číně

Zina_header_prodance

Čína se v současné době pevně usadila do role nejvlivnější ekonomiky světa. Nálepka „Made in China“ již dávno není synonymem druhořadé kvality. Také kulturní život se v poslední době posunul na světovou úroveň díky novým festivalům, klubům a koncertním sálům, ve kterých obyvatelé čínských měst vyhledávají zážitky a kulturní obohacení. Do Říše středu začínají přicházet další a další muzikanti ze zahraničí, kteří zde hledají nové publikum a úspěch. Jednou z nich je zpěvačka a houslistka Zina, u nás známá z formace Zina & Stereophonic Punx, která do Číny původně přijela s týmem Filmka, skupinou barrandovských kaskadérů, a jednoduše se do Čech už nevrátila. V prostředí, které je pro průměrného Evropana absolutně nepředstavitelné žije a pracuje již deset let.

Zinapunx_prodance_1(1)

Ahoj, začal bych tradičním způsobem… Jak se máš a co tě po dlouhé době přivádí do Čech?

 

„Ahoj ;) Přiletěla jsem na Vánoce, po opravdu dlouhé době se mi je podaří strávit v České republice!“

 

Jak vypadá takový typický pracovní den v Číně? 

 

„Jak kdy :D Myslíš můj? Když vyrážíme na turné tak nejčastěji vstáváme v 5 hodin ráno, střídáme letadlo za letadlem… Čína je opravdu velká země.   

Jindy se nám podaří spát do 12:00, večer nahráváme ve studiu a jdeme spát velice pozdě.

Běžný pracovní den v Šanghaji vypadá tak, že se mezi 7-9 ráno nedostanete do metra, tvoří se zácpy a to samé se opakuje od 17:00 do 19:00. Žije tady 30 milionů lidí…“

zinapunx_sonyawards_prodance

Podle telefonátu, který jsi před chvílí ukončila (a který jsem nenápadně odposlechl) je názorně vidět, že je možné se během deseti let naučit plynně čínsky. Čínština má mnoho dialektů, který se podařilo osvojit tobě? 

 

„Já mluvím plynule čínskou mandarínštinou, oficiálním jazykem Číny (Peking, TV, rádio  atd.). Šanghajsky jsem se ještě nenaučila, ale mám o to docela zájem. Rozhodně chci posunout své znalosti japonštiny na vyšší úroveň, máme celkem nedaleko Tokio a jezdíme tam také velice často. Nedávno jsme zde vydali aplikaci s názvem „Element-Z“, která velice zajímavě pracuje s naší hudbou, klipem a autorským komixem.“  

sanghaj_prodance(1)

Je možné se v běžném životě Evropana v Číně dorozumívat v psaném projevu výhradně znaky nebo je možné přepisovat slova do latinky?

 

Dnes je možné domluvit se v pin yinu a v latince, velice záleží na výslovnosti znaků. Bohužel stejná výslovnost má často stejný tón a zároveň mnoho různých znaků, lehce se takto zamění význam, výsledkem jsou nedorozumění a vtipné omyly :D.

 

Zajímá nás kulturní život mladého Číňana z velkoměsta. Mají lidé možnost volně navštěvovat koncerty? Je zde z čeho vybírat? Japonsko je známé vysokými cenami za služby a kulturu, které mohou mít za následek jak úplné, tak i částečné odtržení od společnosti (fenomén Hikikomori). 

 

V Číně není problém nalézt vhodný koncert, je zde stále více festivalů a dalších kulturních akcí. Jezdí sem také mnoho světových kapel. Ceny koncertů v Live house (koncertní sály pro převážně „živé“ koncerty) společně s festivaly jsou dostupné, což je výrazný rozdíl oproti Japonsku. V Šanghaji a Pekingu je možné navštívit mnoho výstav od mladých čínských návrhářů, v kurzu je současně „vintage styl“ inspirovaný 70. - 80. léty, korejský styl atd… Připadá mi však, že v Šanghaji je méně koncertních sálů než klubů pro reprodukovanou hudbu, kterých je zde opravdu nespočet…

 

Setkala jsi se s hudebním žánrem, který je Číňanům zapovězený? Věřím, že doba Zina & Stereophonic Punx už je dávno za tebou, ale název kapely evokuje spojení s kontroverzní, punkovou scénou… 

 

Zatím jsem se tady nesetkala s žánrem, který by byl zapovězený. Jsou tu Punk a HC kapely, post-core, post-punk, electro kapely atd... Najdete zde všechny styly. My hrajeme electro-punk-core, a nemáme tady žádný problém. Dokonce i ve vnitrozemí, například ve městě Wuhan a Zhengzhou je také hodně punkových kapel, takže se nebavíme pouze o slavném a bohatém jihu Číny.   

 

Je možné v Číně navštívit letní festival? 

 

Samozřejmě, mezi nejznámější festivaly patří například Midifestival, Strawberry festival, Echo festival, Storm (electro festival, minulý rok tu byl Skrillex atd.), Concrete & Grass fest…

Z Live house jsou nejznámější: Yu Yin Tang (Šanghaj), Mao Livehouse (Šanghaj, Guangzhou, Hangzhou), YUGONG YISHAN (Peking), a tak dále. 

Takže pokud by se nějaké české kapely chtěli někdy podívat na tour do Číny, tak mě můžou kontaktovat přes naše Facebookové stránky. Jezdí sem hodně kapel ze severní Evropy, Německa, Francie, Anglie…  

 

Chtěl bych se také zeptat na subkulturní spektrum Šanghaje a dalších měst. Jaké subkultury zde mezi mladými můžeme nalézt?  

 

Když opominu čínský a korejský pop tak asi nejsilnějším fenoménem je v současné době folk, „vintage“ rock z 80. let. Můžeme se ale také bavit o přítomnosti punkové kultury (také HC, Metalcore atd.) a na vzestupu jsou zde díky festivalu Storm momentálně elektro, dubstep a EDM.

zina_elementz_prodance(1)

Máš mezi četnými pracovními aktivitami ještě čas na vlastní tvorbu? 

 

Ano, pokračujeme dále s kapelou, ale zkrátili jsme si jméno na ZINAPUNX z původního Zina & Stereophonicpunx. Náš styl je momentálně silně ovlivněný Japonskem, což mají trošku na svědomí naši noví členové DJ Ryouji a bubeník Makoto, kteří náš pop-punk a metalcore mixují s japonským elektrem a dubstepem.  

Dále je u nás v kapele Honza Procházka, který pro nás skládá hudbu a hraje na kytaru. Spolupracujeme také s Lawrence Nacht (producent Nicki Minaj z NY) a koncem ledna letím do Los Angeles za mým kamarádem, který pracuje se jmény, jakými jsou například Linkin Park a Justin Bieber a otevírá teď nové studio v LA. Věřím, že dáme dohromady něco pořádného  :D

Současně pracuji také na novém projektu s názvem Pink Dragon, hraju na elektrické housle s japonským DJ Ryouji Takahashim.

Dokonce se nám minulý měsíc podařilo v Šanghaji vyhrát díky internetovému hlasování celostátní čínskou soutěž SONY Hi-res Awards v kategorii nejoblíbenější kapela.

Zinapunx_prodance_2(2)

 

Děkujeme Ti za tvůj čas!

Vše je možné najít na Youtube a Facebooku.

 

Facebook: Zinapunx

Pink Dragon

Instagram: @Zinapunx