Recenze Denon DJ MCX8000

denon_mcx_8000_banner(2)

V prestižním magazínu Pro Mobile DJ vyšla recenze na DJ konzoli DENON DJ MCX8000, autory recenze jsou Glenn Nash a Jack Wilson.

Značka Denon DJ byla po mnoho let stálicí na trhu s profesionální DJ technikou a získala si popularitu mezi značným počtem DJs. Před dvěma lety se vlastníkem stala společnost InMusic - majitel značek jako Numark či ALTO. Změna vyvolala spostu otázek. Především se spekulovalo o novém kontroleru z dílny Denon DJ jako o klonu jedné z konzolí Numark. Nicméně je mi potěšením oznámit, že tomu tak není. Denon Dj si ponechal vlastní vývojové oddělení a dřívější uživatelé produktů Denon DJ budou s novou MCX8000 rozhodně spokojeni.

denon_dj_mcx8000_main_prodance(3)

 

Po otevření jednoho z nejbarevnějších boxů, který jsem kdy viděl (na obalu výrobku je vyobrazena konzole v životní velikosti včetně popisu všech funkčních prvků) jsem konečně spatřil novou MCX8000 a něco vám řeknu, je to macek! Moje dosavadní konzole MC6000MK2 je oproti ní opravdu prcek. Konstrukce obsahuje standardní, uhlazené designové prvky a je vyvedena v robustním kovovém provedení. Jednou z věcí, které si všimnete na první pohled (pokud jste neměli dosavadní zkušenost s produkty Denon DJ) je zrcadlové umístění tlačítek pro přehrávání. Znamená to tedy, že tlačítka Play/Pause a Cue jsou na obou stranách umístěny dovnitř, tedy blíže k sekci mixážního pultu, zatímco pitch fadery jsou umístěny na vnější straně konzole. Toto rozvržení je jiné než u produktů Pionneer, kde jsou na každé straně tlačítka umístěna na identickém místě.

Jedna z klíčových vlastností MCX8000 je možnost používání konzole bez připojeného PC. Díky integraci softwaru Denon DJ Engine umožňuje MCX8000 přehrávání přímo z paměťového média USB. Díky dvěma hi-definition barevným obrazovkám je orientace v knihovně snadnější než kdy předtím a díky vysokému rozlišení obrazovek se na něj vejde mnoho informací o přehrávané skladbě i její průběh ve formě waveform.
V případě, že se rozhodnete na MCX8000 přehrávat muziku bez připojeného PC je doporučeno stáhnout si software Engine, ve kterém lze analyzovat a třídit všechny skladby. Engine software kromě klasických informací jako je délka skladby, BPM, tónina dovolí i práci s CUE pointy. Po analýze a seřazení všech skladeb stačí vložit USB flash disk (max. kapacita 32GB pozn. redakce) do jednoho ze dvou USB slotů na konzoli a začít přehrávat.

detail_MCX8000_prodance (1)

Jakmile je USB zařízení načteno jsou kanály 1 a 2 (vnitřní kanály) vyhrazeny pro používání se softwarem Engine. Kanály dedikované pro software Engine lze zvolit switchem nad potenciometrem pro Gain. Procházení knihovny a výběr tracků je hračka. Otočným knobem lze procházet knihovnu médií a stisknutím načíst track na oba kanály. Display vedle informací o délce a názvu tracku, zobrazuje také barevný waveform. Části označené červeně odpovídají basům, zelené středům a modré výškám. Díky této funkcionalitě je snažší odhadovat dynamiku tracků a přizpůsobit tomu následný mix.

Pro ty kteří chtějí využít funkce digitálního djingu a přesto nepoužívat při hraní laptop je MCX8000 skvělou volbou. Já osobně preferuji ve svém setupu i laptop, nicméně je příjemné vědět, že pokud mi v půlce setu "klekne" laptop, mám pořád možnost využít vestavěný přehrávač. Přepnutí mezi používáním kanálu s PC nebo s USB je záležitostí jednoho přepnutí, navíc při přechodu z PC do interního módu nenastává žádný výpadek, stejně tak při zasunutí/vysunutí USB paměťového média.

Sekce mixážního pultu na MCX8000 je vybavena 4kanály, každý osazen 3-pásmovými korekcemi, tlačítkem pro obsluhu filtru a samozřejmě gain knobem.
Každý kanál je také vybaven 10ti stupňovou LED indikací vstupního signálu, který je vhodný pro porovnání hlasitosti s ostatními vstupy. Všechny 4 vstupy lze přepínat na použití v módu line a použití s PC. Kanály 2 a 3 mají navíc volbu pro použití USB s integrovaným přehrávačem Engine.

Tlačítka Play/Pause a Cue jsou robustní a jejich použití je bez latence, jak jsme již u značky Denon DJ zvyklí. Fadery jsou příjemně tuhé a crossfader je rychle reagující a lze ho přiřadit k jakémukoli kanálu.

Na zadní části konzole najdeme dva USB porty, jeden slouží pro připojení laptopu, druhý je vyhrazený pro použití s externím pevným diskem. Dále na zadní straně najdeme množství vstupů i výstupů, zajišťující vysokou míru konektivity. Master výstup je dle očekávání vyveden ve formě XLR , stejně tak jako výstup pro monitoring (both), což umožní snadnou konektivitu k aktivním reproboxům (výstup BOTH má vyhrazený 2-pásmový EQ). K dispozici je také pár stereo RCA výstupů pro MASTER, mono/stereo switch (vhodný pro použití s PA, které je konfigurováno na MONO provoz).

denon_dj_mcx8000_back_prodance(1)

Když je řeč o vstupech, MCX8000 je vybaven 4 stereo páry RCA vstupů pro připojení line zařízení, např. CD playerů. Dva z těchto vstupů jsou vybaveny přepínačem phono/line a osazeny zemnícím šroubem, lze tedy připojit gramofony a přehrávat jak klasické vinylové desky tak využívat DVS software a time code vinyl. K dispozici je také dvojice mikrofonních vstupů, jeden je kombinací XLR/Jack druhý je pouze Jack. Ethernet port na zadním panelu je přípravou pro použití s vyvíjeným softwarem umožňujícím ovládat světla a video (InMusic vytvořila novou značku Marq, jejiž produkty budou kompatibilní s MCX8000).
Konzole je napájena externím, nízkonapěťovým zdrojem a vstup je logicky vyveden vedle zapínacího tlačítka.

 

Denon MCX8000 je připravena pro okamžitou práci se softwarem Serato DJ, který je k dispozici zdarma (při registraci konzole na stránkách Denon DJ). MCX8000 je také Serato DVS ready (nutné zakoupit placený upgrade pro software SERATO DJ).

První věc po zapojení MCX8000 k PC se systémem Windows je instalace potřebných ovladačů a upgrade Serato DJ na nejvyšší verzi. Instalace v mém případě proběhla bez problémů, všechny potřebné soubory byly dostupné online. Jen upozorním, že je nutné dodržovat instalační pokyny a nezapojovat kontroler dříve, než k tomu vyzve průvodce instalací.
Po připojení a nastartování SERATO DJ jsem zjistil, že všechny ovládací prvky konzole jsou na svém místě a celá práce se systémem je velice intuitivní.

 

Vzhledem k tomu, že MCX8000 je nativní kontroler pro Serato DJ, byla veškerá navigace pomocí ovládacích prvků konzole velice svižná, snadná a intuitivní. Jediný problém na který jsem narazil, byla špatná čitelnost popisků ovládacích prvků při zhoršených světelných podmínkách.
Integrované obrazovky jsou jasně podsvětlené, velmi dobře čitelné a optimálně velké (jas lze uživatelsky upravit). Jsou na nich dobře čitelné veškeré informace. Jako jedinou nevýhodu zde spatřuji absenci zobrazení autora tracku, ovšem lze očekávat, že toto vyřeší v nejbližší době update firmwaru.
Při prvním pohledu jsem si také všiml, že se defalutně nezobrazuje informace o BPM daného tracku. Po bližším zkoumání jsem našel jednoduchou kombinaci tlačítek, která přepíná mezi zobrazováním aktuální BPM a délkou tracku, což je poněkud nešťastné, tyto informace bych uvítal na obrazovce zároveň.

detail_MCX8000_prodance

Ve spodní části obrazovek najdeme efektovou sekci, kdy je každý efekt zobrazován přesně nad knobem ke kterému je přiřazen. Ovšem dle mého názoru jsou knoby umístěny až příliš blízko k pásku "needle drop". Doporučuji se ujistit, že je tato funkce vypnuta během přehrávání skladby (nastavení v Serato DJ), jinak se velmi snadno může stát, že místo ovládání efektu nechtíc přeskočíte část skladby.
Na první pohled se kontroler jevil opravdu velký, ale po bližším prozkoumání jsou všechny prvky v ideální vzdálenosti. Velké ovládací jogy se ovládají pohodlně a musím říci, že oproti mé MC6000mk2 jsou mnohem lepší. Jako bonus je LED kroužek okolo jogů, který zobrazuje pozici přehrávání a také bliká, pokud se blíží konec přehrávané skladby (lze zapnout/vypnout) v aplikaci Serato DJ.
Překvapila mě také vysoká míra integrace se softwarem Serato DJ. MCX8000 obsahuje velké množství ovládacích prvků přímo pro tento software, například Slip Mode button, Beat grid editor a Stop time knob. K dispozici je také 8 vysoce kvalitních, podsvícených padů, využitelných pro cue pointy, sampler, loopy a tak dále. Já jsem pady používal pro ovládání cue pointů a příjemně mě překvapilo barevné sladění podsvícení padu oproti označení cue pointu v softwaru Serato DJ.
Denon DJ vyrobil fantastický produkt, který se může bez servítek měřit ze špičkovými kontrolery na trhu. Třešničkou na dortu je připravovaná podpora pro kontrolu světel (za pomocí ethernet portu).
Stabilita kontroleru byla po celou dobu testování skvělá a za dobu testu se mi nepovedlo kontroler "schodit" ani nedošlo k žádnému záseku během přehrávání.

detail_MCX8000_prodance (1)

MCX8000 je také kompatibilní se softwarem Virtual DJ 8.2. Prozatím je k dispozici pouze mapovací soubor, ale v době tisku této recenze by měla být připravena kompletní podpora. Měl jsem možnost použít MCX8000 v kombinaci s Virtual DJ jak doma, tak přímo na eventu a nezaznamenal jsem jediný problém.

Můj názor je jasný, MCX8000 je pro mobilní DJe jednoduše game changer. Práce s konzolí je velmi příjemná, intuitivní a stabilní. MCX8000 nabízí velmi širokou konektivitu, možnost použití bez PC, a opravdu promyšlenou integraci se Serato DJ.
Finální otázka tedy zní: Pořídil bych si tento kontroler? odpověd je samozřejmě ano, především díky kvalitě zpracování, množství nabízených funkcí a bezchybnou kompatibilitou se softwarem Serato DJ.
Díky kvalitnímu zpracování a široké paletě funkcí se cenovka vyšplhala na 34 999 Kč s DPH. Ovšem vzhledem ke všem zmíněním vlastnostem si není na co stěžovat. Celou recenzi bych si dovolil shrnout do 4 slov. Jděte si jednu koupit!!

 

Pokud Vás zaujala značka DENON DJ doporučujeme se podívat na následující produkty: 

DENON DJ LC6000 PRIME

DENON DJ PRIME 4